Crowcombe VA and Stogumber VC Church of England federated Primary Schools Board of Governors 2016 – 2017

The Board of Governors role is to promote the schools’ long term development by setting a strategic framework for school improvement and oversee its implementation, to set the schools values, aims and objectives; to allocate and control the schools’ budgets; monitor and evaluate the schools’ progress; shape and to act as a ‘critical friend’ to the Headteacher by support and challenge.

This Governing Body re-constituted in September 2015, but many governors had been on the Governing Body before this date.

Members of the Board of Governors for 2016-2017 are:

 

Trevor-Simpson_web.jpg

Mr Trevor Simpson

Appointed Parent Governor – Stogumber in October 2015.
His term of office expires in September 2019.  

place_holder_blank.jpg

Mrs Julie Norman

Headteacher, appointed governor in September 2014

Mike-Griffiths_web.jpg

Mr Mike Griffiths

Appointed Co-opted governor by the Board in September 2015,
previously being Community Governor. His term of office expires in August 2017. 

Roy_harbour_web.jpg

Mr Roy Harbour.

Re-appointed governor in June 2014 by the Diocesan Board of Education as a Foundation Governor.
His term of office expires in June 2018.   Mr Harbour has declared no external business interests.

Fee-Bellamy_web.jpg

Mrs Fee Bellamy

Appointed Parent Governor – Crowcombe in  September 2015.
Her term of office expires in August 2019.

place_holder_blank.jpg

Mrs Gail Webster

Appointed Co-opted governor by the Board in December 2015.
Her term of office expires in December 2019.

Chris-Leigh.jpg

Dr Chris Leigh.

Appointed by the Diocesan Board of Education as a Foundation governor.

Ben-Flenley.jpg

Reverend Ben Flenley

Appointed by the Diocesan Board of Education as Foundation governor
in December 2015. His term of office expires in December 2019.

place_holder_blank.jpg

Kate McCrimmon

Appointed co-opted governor September 2016 by the board. 
Prior to this was associated member for 4 months.

josh_wedderkopp_large.jpg

Mr Josh Wedderkopp

Appointed Staff Governor September 2016. 

rev.jpg

The Reverend Prebendary Angela Berners-Wilson

Appointed ex-officio governor by the Diocesan Board of Education October 2016.

alexis_weblarge_govenors.jpg

Mrs Alexis Tisshaw

Appointed Clerk in September 2006.

 

place_holder_blank.jpg

Vacancy

place_holder_blank.jpg

Vacancy



The following people served on the Board of Governors:

Mr Dylan Chip (resigned August 2016)

Mrs Jo Hobbs (resigned August 2016)

Mrs Lorrie Thomas (resigned October 2016)

 

The Board of Governors holds five Full Governing Body meetings per
academic year, supported by the following main Committees:

Performance Committee – chaired by Mrs Gail Webster

Business & Finance Committee – chaired by Mr Mike Griffiths

Behaviour & Safeguarding, Health & Safety Committee – chaired by Mr Josh Wedderkopp

 

and the following sub-committees and panels:

Admissions Committee

Mrs Fee Bellamy

Mr Roy Harbour

Mr Josh Wedderkopp

Mr Tim Pollock (Go Admissions)

 

Church School Distinctiveness panel

Mr Roy Harbour

Rev Ben Flenley

Mr Mike Griffith

Discipline Panel

Mr Mike Griffith

TBC

 

Complaints Panel

Mr Fee Bellamy

Mr Roy Harbour

TBC

 

Pay Committee

Mr Roy Harbour

Mr Mike Griffith

Rev Ben Flenley

 

Performance Management Committee

Mr Roy Harbour

Mr Mike Griffith

Rev Ben Flenley

 

Appeals Committee (from Pay)

Convened from current Board of Governors as and when neccessary

Appointments & Dismissal (of teachers) Panel

Convened from current Board of Governors as and when neccessary

 

Board of Governors 2016-17 Business Interests:

Trevor Simpson - No interests declared

Kate McCrimmon - No interests declared

Fee Bellamy Outposts Ltd – outdoor activities

Gail Webster - No interests declared

Chris Leigh No - interests declared

Josh Wedderkopp - No interests declared

Julie Norman - No interests declared

Roy Harbour - No interests declared

Ben Flenley - No interests declared